Warto pracować dla środowiska – Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w trzecim roku działalności

cropped-logo-ocal.pngIwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, mimo „młodego wieku”, mocno wrosło w pejzaż Gminy Iwonicz-Zdrój. Po każdym roku naszej działalności pozostają ślady materialne w różnych miejscach Gminy oraz w przestrzeni kulturalnej, dzięki imprezom, które organizuje Stowarzyszenie. Mijający rok również zapisał się znaczącymi osiągnięciami.

Po zgłoszeniu projektu pod tytułem „Aby umarli mogli żyć” na konkurs BZ WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”, pozyskaliśmy grant w wysokości 10.000 zł na rewitalizację otoczenia pomnika zamordowanych patriotów w Lesie Grabińskim. W efekcie realizacji wniosku poprawione zostało bezpieczeństwo zejścia do pomnika, powstała altana z opisem historycznym miejsca, służąca odpoczynkowi odwiedzających oraz powstała okazała brama wskazująca położenia tego miejsca pamięci narodowej. W ten sposób pomnik stał się wyraźniejszym punktem na mapie atrakcji turystycznych Gminy. Stowarzyszenie wydało też okolicznościowy folder „Las Grabiński w Iwoniczu – 24.07.1944 r. Pamiętamy”. Imprezą powiązaną z projektem był koncert charytatywny „Gala operetkowa” z udziałem artystów Opery Śląskiej, połączony z aukcją obrazów, prowadzony przy pełnej sali widowiskowej przez tenora Marka Wiatra. Podsumowaniem duchowym całości prac była uroczystość rocznicowa pod pomnikiem zamordowanych z udziałem Starosty Krośnieńskiego i władz naszej Gminy, zakończona Mszą Świętą koncelebrowaną przez proboszczów obu iwonickich parafii, którzy z życzliwością wspierają działalność Stowarzyszenia. Podsumowaniem rozrywkowym, będącym publicznym podziękowaniem za wspieranie naszych prac, był lipcowy koncert w amfiteatrze połączony z aukcją i kiermaszem.

Równocześnie z pracami nad realizacją projektu trwała renowacja trzech pomników na starym cmentarzu w Iwoniczu. Nowy wizerunek uzyskały: pomnik c.k. inspektora szkolnego Józefa Korwina Krukowicza i nagrobek w stylu barokowym młodo zmarłej Seweryny Kandefer, odnowiony ze względu na wartość artystyczną oraz grób Agaty z Hydzików Podgórskiej, matki zasłużonego dla Iwonicza ks. proboszcza Antoniego Podgórskiego.

Realizacja przedstawionych zadań nie wstrzymała prac nad tworzeniem kolejnego projektu na II edycję konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Wniosek dotyczący rewitalizacji cmentarza cholerycznego w Iwoniczu znalazł uznanie w oczach jury i jako nieliczni w Polsce otrzymaliśmy po raz drugi grant w kwocie 10.000 zł na realizację nowego pomysłu. Rajmund Boczar, niestrudzony prezes Stowarzyszenia, wraz z grupą ochotników wykonali już szereg prac przygotowawczych, które pozwolą zrealizować projekt w regulaminowym terminie, do końca czerwca przyszłego roku.

Efektem ubocznym aktywności Stowarzyszenia, ale bardzo ważnym dla promocji Gminy jest fakt, że dzięki kontaktom nawiązanym podczas „Gali operetkowej”, tenor, prof. Feliks Widera z Akademii Muzycznej w Katowicach, postanowił przenieść do Iwonicza-Zdroju Kurs Wokalistyki Operowej organizowany od 14 lat w Krynicy-Zdroju. Zatem już w lipcu 2016 roku mieszkańcy i goście naszej Gminy będą mogli wysłuchać 6 koncertów w wykonaniu uczestników kursu.

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje licznym osobom fizycznym i instytucjom za bezinteresowną i nieocenioną pomoc w realizacji naszych projektów, które służą dobru wspólnemu.

Zarząd dziękuje społeczeństwu Gminy Iwonicz-Zdrój i gościom odwiedzającym Gminę, za wsparcie udzielone podczas kwest we wszystkich parafiach oraz w Dniu Wszystkich Świętych. Dzięki zgromadzonym środkom w przyszłym roku zostaną poddane renowacji kolejne pomniki oraz obiekty, które warto ocalić od zapomnienia.

Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.