Zgodnie z tradycją uczczenia i utrwalania pamięci o tych, którzy oddali życie chcąc przybliżyć nadejście wolności, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu odbyła się uroczystość obchodów 77 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim. Uroczystość i msza polowa odbyły się w miejscu wiecznego spoczynku patriotów nierozpoznanych podczas ekshumacji w kwietniu 1945 roku. Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia chciał w ten sposób umożliwić mieszkańcom i Gościom Gminy udział w uroczystościach bez konieczności schodzenia w głąb jaru w Lesie Grabińskim, zwłaszcza że trwają tam prace modernizacyjne przy zejściu do pomnika.
W uroczystości 24 lipca wzięli udział mieszkańcy oraz osoby przebywające na leczeniu lub wypoczynku w Gminie Iwonicz-Zdrój. Powadze uroczystości nadawała obecność władz Gminy w osobach Burmistrza Witolda Kocaja i Zastępcy Burmistrza Jacka Rygla. W uroczystościach wzięli udział radni reprezentujących wszystkie miejscowości naszej Gminy z Przewodniczącym Rady Rajmundem Boczarem. Powiat reprezentowała radna Pani Maria Parylak, sołtys Lubatowej. Poczty sztandarowe wystawiły, jak zawsze niezawodne, cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W szerokim składzie pocztu sztandarowego OSP z Lubatówki uczestniczyła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W uroczystości, jak zawsze uczestniczył Pan Zbigniew Zygmunt, syn zamordowanego w Lesie Grabińskim Romana Zygmunta.
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, a słowo wstępne wygłosił Prezes Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” Pan Rajmund Boczar. Burmistrz Witold Kocaj przybliżył uczestnikom historię zbrodni i w oparciu o dokumenty opisał ostatnie godziny życia 72 zamordowanych żołnierzy AK i BCh. Po wystąpieniu Burmistrza delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem na Grobie (Piszący te słowa składał kwiaty w imieniu Stowarzyszenia, stąd brak zdjęć delegacji składających kwiaty).
Uroczystość zamknęła duchową klamrą msza św. odprawiona przez ks. Bogdana Nitkę, proboszcza Parafii pw. Św. Iwona i MB Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju, a wypełnioną refleksjami homilię wygłosił ks. Kazimierz Giera, proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Pieśń „Boże coś Polskę” zakończyła mszę, a wyprowadzenie sztandarów było oficjalnym końcem uroczystości.
Burmistrzowie oraz przedstawiciele Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, będącego głównym organizatorem uroczystości, w towarzystwie osób prywatnych pojechali do Lasu Grabińskiego, gdzie pod pomnikiem zamordowanych złożono kwiaty i zapalono znicze.
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia słowa podziękowania kieruję do wszystkich uczestników uroczystości za udział, a zwłaszcza do mieszkańców i radnych z Lubatowej, którzy uczcili daninę krwi złożoną przez swoich przodków.
Dziękujemy księżom Proboszczom za odprawienie Mszy Świętej.
Dziękujemy Pani Dorocie Świstak, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury oraz pracownikom GOK-u za udział i pomoc w organizacji całej uroczystości.
Słowa podziękowania należą się też pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Iwoniczu-Zdroju, którzy uporządkowali teren wokół Grobu oraz dojazd do Lasu Grabińskiego.
Jak zawsze olbrzymią pracę organizacyjną i fizyczną wykonał Prezes naszego Stowarzyszenia Rajmund Boczar, wsparty przez część członków.
Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości zapraszam do obejrzenia umieszczonych w tekście zdjęć.
Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki