OBCHODY 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO W GMINIE IWONICZ-ZDRÓJ
Uroczystość poświęcenia pomnika powstańca styczniowego Franciszka Ksawerego Wąsowicza
15 września 2013 r. na starym cmentarzu w Iwoniczu odbyła się podniosła, patriotyczna uroczystość upamiętniająca 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Z inicjatywy Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, przy aktywnym współudziale społeczności Gminy Iwonicz-Zdrój, został odrestaurowany pomnik nagrobny Franciszka Ksawerego Wąsowicza, uczestnika Powstania Styczniowego 1863 roku. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika zgromadziła liczne grono mieszkańców Gminy Iwonicz-Zdrój, kuracjuszy i zaproszonych gości.
W uroczystości uczestniczyli:
Starosta krośnieński – Jan Juszczak,
Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Iwonicz-Zdrój – Bogusław Dmytrak,
Zastępca Burmistrza Iwonicza-Zdroju – Wiesław Polek,
Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w szerokim składzie z Prezesem Rajmundem Boczarem, który przewodniczył uroczystości oraz wiceprezesami Kazimierzem Twarogiem i Markiem Bliżyckim, Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu Krośnieńskiego,
Proboszcz Parafii w Iwoniczu – ks. Kazimierz Giera i proboszcz Parafii w Iwoniczu-Zdroju ks. dr Andrzej Chmura, którzy dokonali poświęcenia pomnika,
Chór mieszany Parafii w Iwoniczu pod dyrekcją ks. prał. Kazimierza Piotrowskiego, który wykonał patriotyczne pieśni, Orkiestra dęta z Iwonicza zapewniająca stosowną oprawę muzyczną, 5 pocztów sztandarowych, które wystawiły ochotnicze straże pożarne z Iwonicza i Iwonicza-Zdroju, Zespół Szkół Publicznych z Iwonicza-Zdroju, Szkoła Podstawowa z Iwonicza i oraz Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Iwonicza-Zdroju.
Wartę honorową przy grobie wystawili harcerze ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu. Uroczystość rozpoczął przemarsz uczestników z orkiestrą i pocztami sztandarowymi z parkingu przy nowym cmentarzu na stary cmentarz. Po odegraniu hymnu przez iwonicką orkiestrę dętą zgromadzonych przywitał Prezes Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” – Rajmund Boczar, który przedstawił ideę odrestaurowania tego właśnie pomnika oraz podziękował za hojność wszystkim darczyńcom, którymi byli w przeważającej większości mieszkańcy Iwonicza i Iwonicza-Zdroju. Sylwetkę Franciszka Ksawerego Wąsowicza na tle epoki przedstawił wiceprezes Stowarzyszenia, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Iwoniczu-Zdroju – Kazimierz Twaróg. Po głęboko historycznym wystąpieniu wiceprezesa, iwonicki chór pod dyrekcją ks. prałata Kazimierza Piotrowskiego pięknie odśpiewał „Pierwszą Brygadę”. Następnie uroczystego aktu odsłonięcia pomnika dokonali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju – Bogusław Dmytrak, zastępca Burmistrza – Wiesław Polek oraz Prezes Stowarzyszenia – Rajmund Boczar, a pomnik poświęcili: proboszcz Parafii Iwonicz – ks. Kazimierz Giera wraz z proboszczem Parafii Iwonicz-Zdrój – ks. dr. Andrzejem Chmurą. Na płycie grobu wiązanki kwiatów złożyły delegacje Gminy Iwonicz-Zdrój, Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” i Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju.
Walor wychowawczy uroczystości potwierdzili uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Iwoniczu- Zdroju oraz Szkoły Podstawowej w Iwoniczu we wzruszających recytacjach poezji powstańczej oraz wyśpiewanych piosenkach. Klamrą spinającą uroczystość był „Marsz Sybiraków” w wykonaniu chóru. Na zakończenie Prezes Rajmund Boczar podziękował organizatorom za przygotowanie, wszystkim uczestnikom za aktywny udział a gościom za uświetnienie uroczystości. Wyprowadzenie sztandarów odbyło się przy dźwiękach marsza granego przez orkiestrę.
Liczny udział mieszkańców i młodzieży szkolnej pokazał, jak ważne w wychowaniu patriotycznym są takie uroczystości, które pozwalają ocalić od zapomnienia naszą narodową historię.
Epilog: Tuż po zakończeniu uroczystości siostra Halina Kucia, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, opowiedziała historię pojawienia się DPSdD w Iwoniczu mającą przyczynowy związek z Powstaniem Styczniowym. Zgromadzenie Sióstr Felicjanek podczas Powstania Styczniowego prowadziło, na terenach objętych powstaniem, lazarety dla rannych powstańców i innych osób poszkodowanych w powstaniu. Za tę patriotyczną działalność car Rosji swoim ukazem z 1864 roku zakazał działalności Zgromadzenia na terenie zaboru rosyjskiego. Poszukujące w zaborze austriackim miejsca dla swojej posługi, siostry trafiły do Iwonicza, gdzie w 1883 roku ks. Antoni Podgórski ufundował dom zakonny dla Zgromadzenia, które przejęło prowadzenie szkoły parafialnej a następnie otworzyło sierociniec dla dziewczynek.
Ta historia 130 rocznicy działalności Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Iwoniczu, opowiedziana przez Siostrę Dyrektor przy okazji obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego, wzbogaca wiedzę o naszej miejscowości w szerszym kontekście historycznym.
Tekst, zdjęcia i film: Marek Bliżycki
{youtube}LuyH04yLBLw{/youtube}