W latach 2015-2016 Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” reaktywowało na kurhanie, w polach poza Iwoniczem, cmentarz ofiar epidemii cholery z lat 1831, 1849 i 1873 ustalając imienne listy zmarłych na tę straszną chorobę. Na cmentarzu postawiono pomnik czcząc pamięć zmarłych w trzech falach epidemii oraz wykonano drewniane ogrodzenie cmentarza. Cmentarz stał się lokalną atrakcją turystyczną i miejscem spacerów kuracjuszy i turystów.
Jednak życie pokazuje, że większym problemem od stworzenia czegoś nowego jest utrzymanie powstałego wytworu w należytym stanie. Przez lata cmentarz był wykaszany, ogrodzenie malowane preparatami chroniącymi drewno, a śmieci i wypalone znicze wywożone. Niestety, spadające z drzew gałęzie, wilgoć i cień powodowały powolne ale stałe niszczenie ogrodzenia.
Zarząd podjął decyzję o wykonaniu nowego ogrodzenia z trwalszych materiałów. Etapem przygotowawczym do inwestycji stało się uporządkowanie terenu cmentarza poprzez wycięcie usychających drzew. Największe zagrożenie stanowiły dzikie czereśnie, których upadek w razie wichury mógł zniszczyć istniejące pomniki, a spadające konary stanowiły zagrożenie dla spacerujących osób.
W dniu 13 września ekipa pracowników z Zakładu Gospodarki Komunalnej z Dyrektorem Dawidem Ryglem, wyposażona w odpowiedni sprzęt i wspomagana przez członków Stowarzyszenia, dokonała selektywnej wycinki drzew owocowych, które, co widać na zdjęciach, okazały się spróchniałe w środku lub wypełnione mrowiskami, które zupełnie zniszczyły miąższ drzewa. W ten sposób zagrożenie zostało zlikwidowane a szata roślinna na kurhanie cmentarnym pozostała i łatwiej będzie na nim utrzymać porządek i estetykę. Zarząd Stowarzyszenia dziękuje i wyraża podziw dla pracowników ZGK, którzy sprawnie i bezpiecznie wycięli usychające wysokie drzewa, a następnie uporządkowali teren wywożąc pozostałości z wycinki. To już kolejny przykład bardzo dobrej współpracy Stowarzyszenia z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Iwoniczu-Zdroju. Dziękujemy.
Postawienie nowego ogrodzenia, nawet przy bardzo oszczędnych zakupach, generuje znaczne koszty. Na prośbę Zarządu pozytywnie odpowiedziało Starostwo Powiatowe w Krośnie przekazując wsparcie w wysokości 1000 zł, za które zakupiono część elementów ogrodzenia. Tym razem projekt na pozyskanie dofinansowania skierowany do Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza nie spotkał się z akceptacją Komisji i dofinansowanie nie zostało przyznane. Zarząd liczy, że środki pozyskane z kwesty na cmentarzach 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych wystarczą do całkowitego sfinansowania ogrodzenia. Braki w finansach powinna uzupełnić osobista praca członków Stowarzyszenia.
UWAGA: W związku z rozbiórką ogrodzenia i prowadzonymi pracami, prosi się odwiedzających cmentarz o zachowanie szczególnej ostrożności.
Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki