Nie sztuką jest odrestaurowanie zniszczonych lub zaniedbanych nagrobków, kapliczek lub miejsc pamięci, ale wyzwaniem jest też utrzymanie dużej ilości odrestaurowanych obiektów, aby ciągle cieszyły oko i czciły osoby z tymi obiektami związane.
Zakończenie renowacji kolejnego nagrobka lub kapliczki jest zawsze powodem do satysfakcji i możliwością pochwalenia się dobrze wykonaną pracą. Jednak po kilku latach baczni obserwatorzy dostrzegają, że odnowiony kilka lat wcześniej obiekt stracił swój pierwotny blask, stał się brudny, zaczął porastać go mech, a złote litery zostały wypłukane przez deszcz. Do takiego obiektu nie jest potrzebny konserwator zabytków tylko ekipa z odpowiednim sprzętem, która wymyje i wyczyści sam obiekt i posprząta otoczenie. Takie działania umykają obiektywowi aparatu, bo czym się tu chwalić, a często są uciążliwe i czasochłonne oraz wymagają specjalistycznego sprzętu i myjących środków chemicznych, których Stowarzyszenie nie posiada. Wymagają też młodych i silnych rąk, które pomogą w wykonaniu tych potrzebnych prac.
W takich sytuacjach pomoc Stowarzyszeniu świadczyła młodzież z OSiW OHP w Iwoniczu, Zakład Gospodarki Komunalnej lub strażacy ochotnicy z OSP, którzy w swoim wolnym czasie służą pomocą i sprzętem. Taką właśnie pomoc Stowarzyszenie otrzymało od strażaków z OSP w Iwoniczu-Zdroju, gdyż zaszła potrzeba umycia postumentu i otoczenia kapliczki Matki Boskiej Przedziwnej w Iwoniczu-Zdroju, którą odnowiono niespełna trzy lata temu. Wcześniej pracownicy ZGK uprzątnęli gałęzie spadłe z drzew otaczających kapliczkę. Niestety położenie kapliczki na skraju lasu powoduje szybką degradację tego otoczonego kultem miejsca i realne zagrożenie zniszczeniem przez spadające podczas silnych wiatrów drzewa.
Zdjęcia, które zamieszczam pokazują prace przy myciu otoczenia i wyposażenia kapliczki. Warto zwrócić uwagę, patrząc na strumień wody z myjki, jaka gruba warstwa brudu zebrała się w ciągu dwóch lat i kilku miesięcy na ścianach i kamiennym podłożu.
Właśnie ta szybka degradacja odrestaurowanych obiektów i konieczność ich utrzymania w czystości stanowi powód zmartwień Zarządu Stowarzyszenia, które ma ambicję utrzymania odnowionych przez siebie pomników i miejsc pamięci w stanie niepogorszonym.
Zarząd Stowarzyszenia wyraża serdeczne podziękowanie wszystkim osobom i instytucjom, które swoimi działaniami wspierają prace Stowarzyszenia, aby nasza Ziemia Iwonicka godnie się prezentowała.