KWESTA PUBLICZNA 2024

Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” informuje, że w  dniach 1 i 2 listopada (Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny) na obu iwonickich cmentarzach zostanie przeprowadzona kwesta publiczna. Kwestę zarejestrowano na Portalu Zbiórek Publicznych MSWiA pod numerem 2024/3454/OR. 
Kwestować będą członkowie Stowarzyszenia wspomagani przez wolontariuszy z iwonickich szkół podstawowych oraz z Zespołu Szkół w Iwoniczu. Wszyscy kwestujący będą posiadali identyfikatory z logo Stowarzyszenia.
Całkowity dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na renowację kolejnych pomników na starym cmentarzu w Iwoniczu i utrzymanie w dobrym stanie pomników i miejsc pamięci wcześniej odrestaurowanych.
Podczas kwesty sprzedawane będą ostatnie egzemplarze książki „WSPOMNIENIA z lat 1939-1956” autorstwa Jana Pytra, wydanej w ubiegłym roku przez jego syna, stanowiącej zbiór obserwacji i wspomnień z życia w Iwoniczu w okresie wojny, okupacji i w czasie po zakończeniu wojny. Cena książki 20 zł. Zgodnie z wolą wydawcy cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na działalność statutową Stowarzyszenia.

Zarząd Stowarzyszenia informuje, że w roku 2024 prowadzono następujące działania:
– W marcu Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia przyjęło program uroczystości mającej uczcić 80 rocznicę zbrodni w Lesie Grabińskim. Finalnie obchody rocznicy przejął na siebie Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój.
– W maju wytyczono przebieg ogrodzenia cmentarza cholerycznego w Iwoniczu, ale nieprzewidziane problemy organizacyjne spowodowały przeniesienie prac na 2025 rok.
– Od połowy czerwca do 24 lipca w Lesie Grabińskim trwały prace wykonywane przez członków i sympatyków Stowarzyszenia nad upamiętnieniem 72 zamordowanych patriotów, w związku z przypadającą 80 rocznicą zbrodni. Obok pomnika powstało pole złożone z 72 solidnie osadzonych drewnianych krzyży, symbolicznie ogrodzone łańcuchem.
– Dzięki zabiegom członków Stowarzyszenia w uroczystościach upamiętniających 80 rocznicę zbrodni wzięło udział wielu potomków zamordowanych patriotów.
– Obok Grobu Nieznanego Żołnierza zawiesiliśmy baner ukazujący wszystkim odwiedzającym Grób miejsce, gdzie zginęli partyzanci pochowani w tym właśnie Grobie.
– We wrześniu zakończono prace renowacyjne przy zniszczonym grobie Antoniego Oprycha, który w okresie po odzyskaniu niepodległości przez Polskę był Naczelnikiem II Wydziału Izby Skarbowej Łódzkiej. Antoni Oprych zmarł w Iwoniczu w 1926 roku.
Tradycyjnie informujemy, że darowizny na działalność Iwonickiego Stowarzyszenia można też wpłacać na konto:

49 1090 2590 0000 0001 4453 0570

Prosimy o szczodre wsparcie naszych działań.
Wszystkim ofiarodawcom DZIĘKUJEMY.

Zarząd Stowarzyszenia    

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.