Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, w ramach pozyskiwania środków na działalność, po raz drugi wzięło udział w konkursie ogłoszonym przez Bank Zachodni WBK pod hasłem „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Tym razem tematem naszego konkursowego projektu postanowiliśmy uczynić rewitalizację cmentarza ofiar epidemii cholery z 1831 roku i przywrócenie żyjącym pamięci o ich przodkach, którzy – pochowani w jednej mogile – pozostali dla swoich potomnych anonimowi. A przecież nie byli to ludzie wyklęci.
Warto wiedzieć, że epidemia w ciągu niespełna dwóch letnich miesięcy pochłonęła 115 ludzkich istnień i znacząco zmniejszyła liczbę mieszkańców Iwonicza. Jedną z ofiar epidemii był ówczesny proboszcz parafii w Iwoniczu ks. Feliks Dekański, a wśród zmarłych było 28 dzieci. Z jednej rodziny zmarło w ciągu 2 dni 5 jej członków.
Projektowi nadaliśmy kolejny raz nazwę „Aby umarli mogli żyć” i zaplanowaliśmy uporządkowanie i ogrodzenie cmentarza oraz upamiętnienie zmarłych poprzez umieszczenie na tablicy ich nazwisk, aby żyjący mogli odszukać wśród nich swoich przodków.
Uznaliśmy, że poboczną, ale również ważną dla naszej Gminy okolicznością, będzie uczynienie z cmentarza cholerycznego pewnej atrakcji turystycznej i miejsca spacerów dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów.
Nasz projekt konkursowy złożyliśmy w regulaminowym terminie przed 26 lipca, po wcześniejszym rzetelnym rozliczeniu poprzedniego wniosku związanego z rewitalizacją otoczenia pomnika zamordowanych w Lesie Grabińskim. Rozliczenie wcześniejszego wniosku było warunkiem sine qua non przyjęcia kolejnego projektu.
Ku naszej radości i satysfakcji w dniu 28 sierpnia do skrzynki Stowarzyszenia ocaliwonicz.pl wpadł mail od Komisji Konkursowej powołanej przez Bank Zachodni WBK informujący, że nasz projekt znalazł uznanie w oczach Komisji i przyznano nam wnioskowaną, maksymalną dotację w kwocie 10.000 zł. Warto podkreślić, że grantów w wymienionej wysokości przyznano tylko 25 na kilka tysięcy złożonych wniosków.
Dyplom zwycięzcy Konkursu Prezes Rajmund Boczar odebrał z rąk Pani Prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK Elizy Dzwonkiewicz, na uroczystej gali w Warszawie w dniu 16 września.
Prace wymienione w projekcie należy zakończyć w regulaminowym terminie do dnia 30 czerwca 2016 roku. Zarząd Stowarzyszenia wierzy, że może liczyć na życzliwość tych osób i instytucji, które pomagały nam przy realizacji poprzednich projektów. Mamy nadzieję, że wielu młodych mieszkańców Iwonicza zainteresuje się historią swoich rodzin po umieszczeniu tablicy z nazwiskami osób zmarłych podczas tej strasznej epidemii.
Na kontakt w sprawie pomocy przy realizacji projektu oczekują:
Rajmund Boczar – prezes Stowarzyszenia
Marek Bliżycki – wiceprezes Stowarzyszenia
Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki