Wszystko zaczęło się od spotkania informacyjnego zorganizowanego przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach projektu pn. „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024-2026”, które odbyło się w dniu 12 czerwca 2024 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju. Jego celem było zaktywizowanie młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat do pozyskania mikrodotacji na realizację własnych inicjatyw. Na spotkanie zaproszono również tzw. organizacje patronackie, zarejestrowane w KRS, które mogłyby wesprzeć młodzież w realizacji ich inicjatywy.
W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Zarządu Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół w Iwoniczu.
Dwa miesiące później, 20 sierpnia Pani Karolina Milli, opiekunka projektu z ramienia Fundacji Misji Obywatelskiej poinformowała, że Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół na swoją Inicjatywę przedstawioną do oceny komisji konkursowej otrzymał mikrodotację w maksymalnej wysokości 15.000 zł, a Iwonickie Stowarzyszenie zostaje Patronem wspierającym realizację tej inicjatywy.
Obie organizacje podpisały umowę o współpracy.
O „papierologii” związanej z przygotowaniem a następnie realizacją Inicjatywy nie chcę się rozpisywać, bo krążąca poczta mailowa i papierowa mogła skutecznie zabić entuzjazm związany z realizacją naprawdę ciekawego projektu i nawiązanej dobrej współpracy. Lepiej napisać o efektach realizacji Inicjatywy.
Najważniejszym i najcenniejszym z punktu widzenia ocalania historii ludzkich dokonań jest mural wykonany na ścianie szczytowej budynku Szkoły, przedstawiający Patrona szkół wchodzących w skład Zespołu, rtm. Witolda Pileckiego. Wykonanie tego muralu pochłonęło większość środków z mikrodotacji ale stanowiło okazję do kilku spotkań młodzieży szkolnej z przedstawicielami władz Gminy i Powiatu, przedstawicielami Partnera Inicjatywy, czyli członkami Zarządu Iwonickiego Stowarzyszenia, a także przypomnienia dokonań rotmistrza Witolda Pileckiego w walce o wolną Polskę. Młodzież Zespołu Szkół pod przewodnictwem energicznej Pani Dyrektor Iwony Pytel i równie niestrudzonych opiekunów Samorządu, którym aktualnie jest ks. Bogusław Krok i dotychczasowy opiekun Piotr Jakubowicz, zaprezentowała gościom Szkoły swoje umiejętności oraz samoistną chęć współpracy ze Stowarzyszeniem w ramach wolontariatu.
Ponieważ poszczególne działania w ramach Inicjatywy są opisane i udokumentowane na stronie Zespołu Szkół i zainteresowani mogą się z nimi zapoznać pod linkiem:
https://www.zs.iwonicz.pl/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=352, ja skupię się na ilustracjach zdjęciowych, działań wynikających z realizacji Inicjatywy i z umowy o współpracy.
Zasadzenie „Dębu Witolda”.
Pokaz sprawności uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół w Iwoniczu.
Uroczyste odsłonięcie muralu z wizerunkiem rtm. Witolda Pileckiego.
Porządkowanie otoczenia pomnika ku czci zamordowanych w Lesie Grabińskim oraz porządkowanie cmentarza ofiar cholery przed Świętem Zmarłych. Zapalenie zniczy na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wspólna kwesta na iwonickich cmentarzach w Dzień Zaduszny.
Należy podkreślić, że działania w ramach Inicjatywy nie zostały jeszcze zakończone i rozliczone, ponieważ pozostał do realizacji planowy zakup krzewów, które zostaną posadzone na cmentarzu ofiar cholery.
Zarówno Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia, jak również Dyrekcja Zespołu Szkół w Iwoniczu mają nadzieję na kontynuację i rozwój dobrze rozpoczętej współpracy.
Tekst: Marek Bliżycki
Zdjęcia: Marek Bliżycki oraz dostarczone przez Piotra Jakubowicza i Marka Rygla
Bardzo dziękujemy za owocną współpracę. Z pewnością to nie ostatnia inicjatywa, którą razem realizujemy.
Współpraca z Panią Dyrektor, z nauczycielami, a przede wszystkim z młodzieżą, to prawdziwa przyjemność. Ja osobiście i inni członkowie naszego Stowarzyszenia, byliśmy pod wrażeniem prowadzonych rozmów oraz postawy wolontariuszy z Zespołu Szkół, którzy już podczas kwesty deklarowali udział w kweście w przyszłym roku.
Bardzo dziękujemy za dotychczasową współpracę.