Bliski koniec prac na cmentarzu cholerycznym

To już ostatnia informacja o postępie prac przed uroczystym poświęceniem cmentarza-symbolu ofiar epidemii cholery w Iwoniczu, które nastąpi w niedzielę 5 czerwca o godzinie 14.00 podczas polowej Mszy Św. Członkowie Stowarzyszenia zapraszają mieszkańców i kuracjuszy do uczestnictwa w tej Mszy Św. i odwiedzenia cmentarza, zwłaszcza, że prognozy pogody na ten dzień są obiecujące.

Na kilka dni przed uroczystością cmentarz został ogrodzony, na wymurowanym z kamieni postumencie osadzono tablice z nazwiskami zmarłych podczas epidemii w 1831 roku, zasadzono tuje i inne krzewy ozdobne zakupione z pieniędzy uzyskanych podczas kwest oraz podarowane przez mieszkańców Iwonicza. Przygotowano też miejsce na osadzanie krzyża, który corocznie stawiają w tym miejscu uczestnicy drogi krzyżowej w Wielki Piątek. Przed wejściem na cmentarz powstał mały parking na 4 samochody, którymi mogą być dowożone osoby starsze i niepełnosprawne, ale droga do cmentarza nie będzie wyrównywana, ponieważ w założeniu cmentarz powinien być miejscem spacerów. W bramie wejściowej zawiśnie tablica z nazwiskami osób zmarłych podczas epidemii w latach 1849 i 1873, zawiśnie też gablotka z historią cmentarza oraz informacjami o pracach wykonanych przez Stowarzyszenie. Teren cmentarza został posprzątany w zakresie na jaki pozwala rosnąca na nim roślinność. Pomocy przy pracach porządkowych udzielili wychowankowie OSiW OHP w Iwoniczu. W czasie trwania prac cmentarz odwiedzali radni Rady Miejskiej, burmistrzowie oraz odbyło się wyjazdowe, comiesięczne spotkanie członków Stowarzyszenia.

Strzałki kierunkowskazów z opisem obok mostu przy ulicy Długiej i dalej przy drodze z płyt betonowych (ul. Zadwór) prowadzącej do Lasu Grabińskiego, wyraźnie wskazują dojście do cmentarza.

Dla osób tworzących drzewa genealogiczne rodzin i lubiących „grzebać” w historii przekazuję informację, że w okolicach 5 czerwca na naszej stronie internetowej zostaną opublikowane listy zmarłych we wszystkich trzech epidemiach cholery z szerszą informacją – wynikającą z analizy ksiąg parafialnych – o powiązaniach rodzinnych osób zmarłych, ich zawodach lub rodzaju pracy, którą wykonywali, z podaniem obowiązującej wówczas numeracji domów, z których pochodzili.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

 

1 komentarz do “Bliski koniec prac na cmentarzu cholerycznym”

  1. Bardzo mi się podoba, że jest taka inicjatywa, pięknie, że Stowarzyszenie cały czas intensywnie działa. Gratuluję i życzę kolejnych, tak świetnie zrealizowanych projektów!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.