W dniu 8 lutego 2025 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.
Obrady toczyły się w kawiarnianym, ale nieco chłodnym klimacie sali widowiskowej Domu Zdrojowego.
Zaproszenie do udziału w Zgromadzeniu przyjęli i zaszczycili nas swoją obecnością Zastępca Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój Pan Stanisław Zając oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Józef Sowiński.
Przewodniczenie Zgromadzeniu, na wniosek Prezesa Stowarzyszenia Rajmunda Boczara, członkowie powierzyli wiceprezesowi Markowi Bliżyckiemu. Protokołowanie powierzono sekretarzowi Andrzejowi Jakubczykowi. Uchwały i wnioski notowały i precyzowały Panie Alicja Bliżycka i Izabela Such.
Prezes Stowarzyszenia Pan Rajmund Boczar złożył sprawozdanie z realizacji planu pracy i działalności Zarządu Stowarzyszenia w 2024 roku. W swoim sprawozdaniu Prezes podziękował burmistrzom poprzedniej kadencji Panu Witoldowi Kocajowi i Panu Jackowi Ryglowi za pomoc finansową i organizacyjną (modernizacja otoczenia pomnika w Lesie Grabińskim) oraz daleko idącą życzliwość przy realizacji statutowych prac Stowarzyszenia. Specjalne podziękowania Prezes skierował do byłego już dyrektora ZGK w Iwoniczu-Zdroju, Pana Dawida Rygla, który organizacyjnie i osobiście pomógł przy pracach związanych z wykonaniem upamiętnienia w miejscu stracenia 72 partyzantów w Lesie Grabińskim oraz do Pana Adolfa Puchalskiego, stolarza, który bardzo starannie wykonał 72 krzyże ustawione przez członków Stowarzyszenia obok pomnika w Lesie Grabińskim. Podziękowania zostały skierowane do Panów Łukasza Bienia i Franciszka Wacławika, którzy wykonali dużą pracę przy renowacji a następnie przewiezieniu i montażu łańcuchów stanowiących symboliczne ogrodzenie pola straceń obok pomnika w Lesie Grabińskim. Warto nadmienić, że łańcuchy te kilkadziesiąt lat zdobiły pomnik Chwała Poległym w Lubatowej, a po jego renowacji leżały zapomniane na stosie złomu.
Sprawozdanie finansowe obrazujące gospodarkę środkami Stowarzyszenia przedstawił skarbnik Pan Marek Rygiel.
Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił jej przewodniczący Pan Marek Ryniak wnioskując o udzielenie absolutorium Zarządowi za ubiegły rok.
Przed głosowaniami nad zatwierdzeniem sprawozdań i udzieleniem absolutorium Zarządowi, przewodniczący Zgromadzeniu wiceprezes Marek Bliżycki zaprosił wszystkich zgromadzonych do dyskusji.
W dyskusji, nad działalnością Stowarzyszenia oraz perspektywą jego rozwoju, przy kawie i ciastkach, wzięli udział członkowie i zaproszeni goście. Dyskusję otworzył wiceprezes Marek Bliżycki, który poszerzył sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia o dokładne informacje dotyczące współpracy z Zespołem Szkół w Iwoniczu w realizacji Inicjatywy, na którą szkoła otrzymała dotację finansową, a Stowarzyszenie zostało Partnerem w realizacji tej Inicjatywy. Dobra współpraca pomiędzy ISOOZ a Zespołem Szkół daje nadzieję na dalsze owocne współdziałanie. Wiceprezes zwrócił też uwagę na jedno niezrealizowane przedsięwzięcie z planu pracy, którym miało być postawienie tablicy informacyjnej przy grobie sowieckiego żołnierza / partyzanta / zbiegłego jeńca, znajdującego się na zboczu Góry Winiarskiej. Sprawa tego grobu poruszona niedawno w mediach społecznościowych (FB – Iwonicz-Zdrój Info) została zauważona przez Konsulat Generalny Rosji w Krakowie i Przedstawicielstwo Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, które wyraziły wdzięczność za opiekę nad grobem. Zarząd naszego Stowarzyszenia, które opiekuje się mogiłą od 2013 roku wstrzymał się z ustawieniem tablicy informacyjnej nie mając pełnej wiedzy o zabitym żołnierzu i okolicznościach jego śmierci. Sprawa dalszej opieki nad grobem i postawienia tablicy wywołała dłuższą dyskusję uczestników Zgromadzenia.
Dalsza część dyskusji dotyczyła obchodów 80 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim, wstrzymania realizacji budowy ogrodzenia cmentarza ofiar cholery, współpracy ze szkołami w Gminie oraz organizacji i efektów listopadowej kwesty na cmentarzach, w tym roli wolontariuszy. Głos w dyskusji zabrali zaproszeni goście Zastępca Burmistrza Stanisław Zając i Przewodniczący Rady Gminy Józef Sowiński. Goście podkreślili duży wkład pracy członków Stowarzyszenia w wykonanie upamiętnienia przy pomniku w Lesie Grabińskim i dbałość o to miejsce pamięci stanowiące również atrakcję turystyczną.
Po zakończeniu dyskusji przystąpiono do głosowania nad przedstawionymi sprawozdaniami. Jednomyślnie przyjęto sprawozdanie z działalności Zarządu w minionym roku, sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Walne Zgromadzenie Członków Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” na wniosek Komisji Rewizyjnej udzieliło absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia za ubiegły rok. Uchwała została przyjęta jednomyślnie.
Następnie Prezes, dziękując za udzielenie absolutorium, przedstawił projekt planu pracy Stowarzyszenia na 2025 rok, a przewodniczący Zgromadzeniu zaprosił do dyskusji nad przedstawionym projektem.
Dyskutujący realnie ocenili możliwości finansowe Stowarzyszenia i zapisali w planie pracy realizację niektórych pomysłów jako pomoc organizacyjną przy realizacji przedsięwzięć, a nie pełne finansowanie. Postanowiono zintensyfikować wyszukiwanie konkursów odpowiadających założeniom profilowi Stowarzyszenia i składać projekty z nadzieją na ich pozytywne rozstrzygnięcie.
Prezes Rajmund Boczar poinformował zgromadzonych, że z firmą świadcząca usługi konserwatorskie, z którą od lat współpracuje Stowarzyszenie, zawarto wstępne porozumienie na renowację jednego pomnika. Renowacja kolejnych pomników będzie uzależniona od zaproponowanej ceny usługi i stanu posiadanych środków finansowych. Pani Zofia Jakubowicz zgłosiła potrzebę odnowienia i zmodernizowania nieczytelnej tablicy inskrypcyjnej na grobie zasłużonego dyrektora szkoły podstawowej w Iwoniczu i działacza społecznego Pana Karola Filipowicza. Prezes Rajmund Boczar zwrócił się do Zastępcy Burmistrza Stanisława Zająca z zapytaniem o możliwość sfinansowania przez Gminę kosztów robocizny przy budowie ogrodzenia wokół cmentarza ofiar cholery, ponieważ Stowarzyszenie posiada panele ogrodzeniowe i ma zakupiony workowany beton. Zastępca Burmistrza zaprosił Zarząd do rozmów w tej sprawie. Dalsze działania prowadzące do efektu finalnego tej inwestycji będą uzależnione od ceny zaproponowanej przez potencjalnego wykonawcę i stanowiska Władz Gminy. W dyskusji nad planem pracy padło stwierdzenie ze strony Zastępcy Burmistrza, że organizatorem wszystkich uroczystości rocznicowych w Gminie będą Władze Gminy, co oznacza, że Stowarzyszenie może być tylko uczestnikiem obchodów kolejnych rocznic zbrodni w Lesie Grabińskim a nie ich organizatorem lub współorganizatorem, jak było w latach 2015 do 2023. W dyskusji mocno została zaakcentowana konieczność zacieśnienia bliższej współpracy ze szkołami podstawowymi w Gminie opartej nie tylko na wolontariacie w czasie listopadowej kwesty ale na różnorodnym współdziałaniu.
Po zamknięciu dyskusji nad planem pracy i uzupełnieniu o propozycje zgłoszone podczas dyskusji, członkowie Stowarzyszenia w głosowaniu jednomyślnie zatwierdzili plan na bieżący rok działalności.
Następnie Komisja Uchwał i Wniosków sformułowała wnioski, które zostały przyjęte w głosowaniu.
Na zakończenie obrad Przewodniczący Zgromadzenia poprosił Prezesa Stowarzyszenia o zabranie głosu i po słowach podziękowań skierowanych do uczestników zebrania zamknął Walne Zgromadzenie Członków.
Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki