Przy sprzyjającej pogodzie w Dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku wypadł w środę, już po raz dziesiąty przy bramach iwonickich cmentarzy stanęli z puszkami członkowie Stowarzyszenia i liczne grono młodych wolontariuszy z iwonickich szkół podstawowych, aby zebrać środki na statutową działalność i w ten sposób przyczynić się do renowacji kolejnych pomników i miejsc pamięci.
W tym roku w kweście wzięło udział 32 wolontariuszy w równym podziale ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju i Szkoły Podstawowej w Iwoniczu. Tradycyjnie wolontariusze „obstawili” wszystkie dyżury od godziny 8.00 do godziny 16.00.
Za tę pomoc uczniom szkół podstawowych oraz rodzicom, którzy wyrazili zgodę na udział w kweście BARDZO DZIĘKUJEMY.
Ładna pogoda spowodowała, że od rana do wieczora przez bramy obu iwonickich cmentarzy przechodziły tłumy ludzi. Małe dzieci z powagą lub radością wrzucały pieniądze do puszek otrzymując w zamian uśmiech, ciepłe słowo i naklejkę z podziękowaniem. Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością chcemy podkreślić, że do puszek kwestujących trafiały, podobnie jak w poprzednich latach, banknoty pięćdziesięcio i stuzłotowe. Była grupa odwiedzających, którzy obdarowali Stowarzyszenie wrzucając pieniądze na starym i nowym cmentarzu. Było wiele wzruszających momentów, spotkania ze znajomymi i rozmowy o trudnej krajowej i międzynarodowej rzeczywistości. Za każdą podarowaną kwotę serdecznie dziękujemy.
Stowarzyszenie, za drobny datek, rozdawało drugie wydanie swojego „Informatora o starym cmentarzu w Iwoniczu” zawierającego zdjęcie-plan cmentarza i opisy zasług osób znaczących na nim pochowanych oraz wydawane przez nas foldery dokumentujące działania Stowarzyszenia. Ważnym akcentem tegorocznej kwesty była sprzedaż ponad 100 egzemplarzy książki Jana Pytra „Wspomnienia z lat 1939–1956” wydanej w tym roku przez Tadeusza Pytra syna Autora i podarowanej Stowarzyszeniu z intencją, że cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na działalność statutową Stowarzyszenia. Tak też się stało i 107 wystawionych do sprzedaży książek zostało zakupionych przed zakończeniem kwesty. Pozostałe ze 143 podarowanych egzemplarzy zostało sprzedanych wcześniej, a jedynie 8 sztuk pozostało dla zainteresowanych, którzy nie zdążyli dokonać zakupu podczas kwesty.
Panu Tadeuszowi Pytrowi Zarząd Stowarzyszenia składa bardzo serdeczne podziękowania za dokonaną darowiznę, która powiększyła zasoby finansowe Stowarzyszenia przeznaczone na renowację kolejnych pomników.
Dziękujemy kupującym, głównie mieszkańcom Iwonicza, że pozytywnie odpowiedzieliście Państwo na prośbę o zakup książki, ponieważ dzięki temu został zrealizowany cel jej wydania, którym było przybliżenia okupacyjnej i pookupacyjnej rzeczywistości na Ziemi Iwonickiej i Ziemi Krośnieńskiej młodszemu i całkiem młodemu pokoleniu.
Również w tym roku kwestujący członkowie Stowarzyszenia usłyszeli wiele ciepłych słów na temat naszej aktywności oraz zachęty do dalszej skutecznej działalności, aby co roku pojawiały się kolejne odrestaurowane pomniki, kapliczki i inne miejsca upamiętnienia. Obiecujemy, że będziemy działać dla naszej Iwonickiej Ojczyzny, a zobowiązaniem do tego są również wyniki tegorocznej kwesty.
Po raz pierwszy wynik zbiórki, łącznie z dochodem z książek, przekroczył kwotę 10.000 złotych.
Komisja pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia, Pana Rajmunda Boczara, po przeliczeniu zawartości puszek informuje, że podczas kwesty przeprowadzonej w Dniu Wszystkich Świętych, mieszkańcy Gminy i odwiedzający cmentarze goście z całej Polski, wykazując się wielką szczodrością, wrzucili do puszek łącznie 10.653,47 zł.
Wszystkim darczyńcom BARDZO GORĄCO DZIĘKUJEMY za datki i za zaufanie, którym Państwo nas obdarzyliście. Byliśmy prawdziwie zaskoczeni, że w tych niespokojnych czasach, otworzyliście Państwo serca i portfele wspierając działalność Stowarzyszenia, służącą naszej Iwonickiej Ojczyźnie. Przyrzekamy, że żadna ofiarowana złotówka nie zostanie zmarnowana lub przeznaczona na cel niezgodny z naszym Statutem.
Jak Państwo zauważyliście, na starym cmentarzu w Iwoniczu, na 6 mocno zniszczonych pomnikach pojawiły się informacje Stowarzyszenia o możliwej renowacji tych pomników. Chcemy jednak wiedzieć, czy dany pomnik ma opiekunów, ponieważ renowacji poddajemy te pomniki, które mają wartość historyczną lub artystyczną, a nikt się nimi nie opiekuje.
W związku z dużym zainteresowaniem stanem grobowca rodziny hr. Załuskich (wiele pytań podczas kwesty) informuję, że prace renowacyjne są prowadzone zgodnie z harmonogramem finansowania projektu. Odrestaurowany jest krzyż i dach grobowca, a wkrótce rozpocznie się renowacja wnętrza, które zdaniem firmy konserwatorskiej jest zachowane w bardzo dobrym stanie. Ciągłej renowacji w pracowni konserwatorskiej są poddawane płyty z inskrypcjami. W Dniu Zadusznym stanu prac konserwatorskich doglądał Michał Załuski w asyście konserwatorów. Iwoniczanie wierzą, że już wkrótce grobowiec, stanowiący centralne miejsce starego cmentarza, odzyska dawny blask.
Zapraszamy do aktywnego włączania się w działalność Iwonickiego Stowarzyszenia, ponieważ, jak każde stowarzyszenie założone i prowadzone przez seniorów, potrzebujemy młodych ludzi, którzy przejmą od nas ideę „ocalania” i rozwiną ją twórczo w kolejnych latach. Możliwości działania dla nikogo nie zabraknie.
Przepraszam za wyjątkowo skromną w tym roku ilustrację zdjęciową z kwesty.
Zarząd Stowarzyszenia przekazuje szczere wyrazy szacunku i podziękowania.
Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki