Obchody 79 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim

Zgodnie z coroczną tradycją Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” wspólnie z Centrum Kultury i Czytelnictwa zorganizowało obchody 79 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim w celu uczczenia i utrwalania pamięci o tych, którzy oddali życie chcąc przybliżyć nadejście wolności. Uroczystość i msza polowa odbyły się przy pomniku w Lesie Grabińskim, zatem w miejscu uświęconym życiem i krwią 72 zamordowanych patriotów. Pogoda okazała się łaskawa dla organizatorów, ponieważ w Lesie Grabińskim spadło tylko kilka kropli deszczu, gdy tymczasem nad Zdrojem przeszła solidna ulewa.
Prezes Stowarzyszenia wybrał nieprzypadkowo miejsce uroczystości, chcąc zaprezentować przybyłym zrewitalizowane otoczenie pomnika i zbudowany kilka dni wcześniej przez Lasy Państwowe drewniany mostek nad strumieniem, umożliwiający wygodne dojście do pomnika od strony Lubatówki.

W uroczystości 24 lipca wzięli udział mieszkańcy oraz osoby przebywające na leczeniu lub wypoczynku w Gminie Iwonicz-Zdrój. Powadze uroczystości nadawała obecność władz Gminy w osobach Burmistrza Witolda Kocaja i Zastępcy Burmistrza Jacka Rygla oraz Zastępcy Nadleśniczego Stanisława Gazdy. W uroczystościach wzięli udział radni reprezentujący wszystkie miejscowości naszej Gminy z Przewodniczącym Rady Rajmundem Boczarem. Powiat reprezentowała radna Pani Maria Parylak, sołtys Lubatowej. Poczty sztandarowe wystawiły cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, a przybyłych przywitał Prezes Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” Pan Rajmund Boczar. Burmistrz Witold Kocaj przybliżył uczestnikom historię zbrodni i w oparciu o przemówienie mjr. dr. Józefa Aleksiewicza wygłoszone w 1947 roku podczas odsłonięcia pomnika w Lesie Grabińskim opisał ostatnie godziny życia 72 zamordowanych żołnierzy AK i BCh. Ponieważ zbrodni dokonali ukraińscy żołnierze z SS Galizien, Burmistrz nawiązał do toczącej się w Ukrainie wojny obronnej przeciw agresji rosyjskiej, polskiej pomocy dla Ukrainy i Ukraińców oraz trudnych relacji polsko-ukraińskich z otwartą raną rzezi wołyńskiej, której 80 rocznica przypadła kilkanaście dni wcześniej.

Po wystąpieniu Burmistrza została odprawiona msza polowa przy ołtarzu ustawionym symbolicznie przed pomnikiem, na którego cokole wyraziście prezentowała się odrestaurowana tablica z wykazem zamordowanych żołnierzy AK i BCh. Mszę koncelebrowali proboszcz Parafii w Iwoniczu ks. Kazimierz Giera i proboszcz Parafii w Iwoniczu-Zdroju ks. Bogdan Nitka.


Po zakończeniu mszy i piosence „Biały Krzyż” wykonanej przez Magdalenę Rogowską delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze.

Na zakończenie Prezes Rajmund Boczar podziękował księżom proboszczom za odprawienie mszy,  władzom Gminy i pozostałym uczestnikom za udział w uroczystości a pocztom sztandarowym za jej uświetnienie.

Burmistrzowie oraz przedstawiciele Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, będącego głównym organizatorem uroczystości, w towarzystwie ks. dziekana Kazimierza Giery pojechali na Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie pod pomnikiem odmówiono krótką modlitwę za zamordowanych oraz złożono kwiaty.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia słowa podziękowania kieruję do wszystkich uczestników uroczystości za udział i uczczenie daniny krwi złożonej przez patriotów, w tym mieszkańców Lubatowej i Iwonicza.
Dziękujemy księżom Proboszczom za odprawienie Mszy Świętej.
Dziękujemy pracownikom Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju (dawny GOK) oraz strażakom ochotnikom z OSP w Iwoniczu-Zdroju za pomoc w organizacji całej uroczystości.
Słowa podziękowania należą się też pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Iwoniczu-Zdroju, którzy przygotowali dojazd do Lasu Grabińskiego.
Jak zawsze olbrzymią pracę organizacyjną i fizyczną wykonał Prezes naszego Stowarzyszenia Rajmund Boczar, wsparty przez część członków.
Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości zapraszam do obejrzenia umieszczonych w tekście zdjęć.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.