Zgodnie z założeniami planu pracy Stowarzyszenia na 2023 rok rozpoczęły się prace renowacyjne przy dwóch pomnikach na starym cmentarzu. Nic nie wiemy o zasługach osób spoczywających w tych grobach poza tym, że Emilian zmarł młodo, a Agata doczekała się dwójki wnucząt. Wyboru dokonaliśmy zakładając, że piaskowiec, z którego wykonano pomniki, po restauracji i konserwacji odzyska dawny blask. Jeden pomnik stoi na grobie Emiliana Piotrowskiego urodzonego 7 stycznia 1881 r. w Jaworowie, a zmarłego w Iwoniczu 16 sierpnia 1906 roku. Drugi grób skrywa Agatę Such mającą w chwili śmierci 9 stycznia 1905 roku, 55 lat. Z inskrypcji wykutej w kamieniu dowiadujemy się, że zmarła miała dwoje wnucząt Władzia i Władysławę z rodziny Suchów. Wiemy też, że o zmarłych nikt nie pamięta, a znicze zapalają odwiedzający cmentarz w odruchu serca.
Takich pomników jak te dwa, typowych dla kamieniarstwa z początku XX wieku, jest na naszym cmentarzu jeszcze wiele i będziemy je stopniowo poddawać renowacji o ile środków finansowych i sił nam nie zabraknie.
Zainteresowanie Stowarzyszenia wzbudza od lat nagrobek na grobie Antoniego Oprycha, Naczelnika II Wydziału Izby Skarbowej Łódzkiej, który zmarł w Iwoniczu 18 czerwca 1926 roku. Pomimo upływu prawie 100 lat od jego śmierci tablica z inskrypcją zachowała się w bardzo dobrym stanie, natomiast bryła nagrobka ulega widocznej degradacji. Sam tekst na nagrobku i jakość materiału tablicy wskazują, że zmarły cieszył się szacunkiem w swoim środowisku. Jednak okoliczności jego śmierci skrywa czas, który upłynął. Prezes Rajmund zaproponował abyśmy skierowali pismo do Izby Skarbowej w Łodzi, to może dowiemy się pewnych szczegółów o życiu i śmierci zmarłego. Mamy też nadzieję, że jeśli Łódzka Izba Skarbowa ma taką długą i piękną historię, to może zechce dołożyć się do renowacji nagrobka swojego dawnego urzędnika wysokiej rangi.