W dniu 26 lipca Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Ochotniczą Strażą Pożarną z Iwonicza-Zdroju zorganizowało koncert charytatywny. Dla Stowarzyszenia koncert był miłym akcentem kończącym intensywne prace przy rewitalizacji otoczenia pomnika zamordowanych partyzantów w Lesie Grabińskim, w ramach wygranego konkursu BZ WBK pod hasłem „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Dwa dni wcześniej uczestnicy obchodów 71 rocznicy tej zbrodni mogli ocenić zakres prac wykonanych przez Stowarzyszenie realizujące projekt ABY UMARLI MOGLI ŻYĆ.
Organizując koncert Zarząd Stowarzyszenia chciał publicznie podziękować wszystkim instytucjom i ludziom dobrej woli za pomoc w realizacji projektu i za uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych. Równocześnie poprzez aukcję i kiermasz chcieliśmy zgromadzić dodatkowe środki na dalszą działalność Stowarzyszenia.
Koncert poprowadziła, jak zawsze z wrodzonym sobie wdziękiem, Pani dyrektor GOK Dorota Świstak.
Prezes Stowarzyszenia, Rajmund Boczar, w kilku kolejnych „wejściach”, przeplatanych miłą dla ucha muzyką, zaprezentował nasze dokonania oraz podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły przy realizacji tego ważnego dla iwonickiego środowiska projektu.
Podziękowania za pomoc otrzymują:
Burmistrz Gminy Pan Witold Kocaj i Zastępca Burmistrza Pan Jacek Rygiel.
Pan Dariusz Rogowski – geodeta, który wytyczył ścieżkę w Lesie Grabińskim i teren wokół pomnika; teren stał się już własnością Gminy.
Pan Wojciech Kucharski, właściciel Firmy „Trans-Mąk-Kucharski” – zapewnił transport drewna z lasu w Targowiskach na miejsce prac w Lesie Grabińskim.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Iwoniczu-Zdroju – wspomógł wykonanie prac ziemnych użyczając koparki, sprzętu i pracowników.
Hotel „Elita” – dostarczał pracującym gorące posiłki do lasu.
Delikatesy „Centrum” w Iwoniczu-Zdroju – podarowały konserwy na posiłki dla pracujących.
Małe Delikatesy – Edward Kupczyk – zapewnił pożywne słodkości.
Lasy Państwowe – wykonując darowiznę części żerdzi na poręcze.
Szczególne podziękowania należą się strażakom z OSP w Iwoniczu-Zdroju, bez których pomocy projekt nie zostałby zakończony.
Nie sposób nie wymienić też Pana Zbigniewa Zygmunta, syna zamordowanego w Lesie Grabińskim Romana Zygmunta – mieszkańca Iwonicza-Zdroju, który mimo wieku 70+ i zamieszkania w Rzeszowie, przepracował trzy dni na rzecz rewitalizacji miejsca kaźni swojego ojca.
Podziękowania otrzymują też Panowie Adam Nycz i Sławomir Oziomek, z którymi Stowarzyszenie współpracowało przy wytyczaniu i opisie biało-czerwonej ścieżki spacerowej biegnącej przez Las Grabiński.
W czasie koncertu swoją obecnością zaszczycili nas obaj Burmistrzowie Gminy Iwonicz-Zdrój, którzy zostali „zmotywowani” do wzięcia udziału w aukcji, dzięki czemu Zastępca Burmistrza, Jacek Rygiel, wzbogacił się o pamiątkowy talerz a Burmistrz Witold Kocaj o pióro firmy Parker. Licytujący byli szczodrzy i Stowarzyszenie pozyskało kwotę 500 zł brutto. Wylicytowano także obraz malowany na drewnie, a na kiermaszu sprzedano podarowane przez iwonickie artystki wyroby rękodzieła oraz sporo wyrobów ze szkła będących darowizną Krośnieńskich Hut Szkła.
Zgromadzonych pod parasolkami „piwnymi” kuracjuszy, turystów i mieszkańców Gminy skutecznie zachęcali do tańca zaproszeni przez Stowarzyszenie muzycy i roztańczona Pani Krystyna z Zabrza, a strawę dla ciała serwowali strażacy z OSP w Iwoniczu-Zdroju.
Dobra zabawa trwała do godziny 21.30
Dziękujemy wszystkim za przybycie, za dobrą zabawę i za zakupy na kiermaszu wzbogacające Stowarzyszenie.
Mamy nadzieję, że to nie był koniec współpracy z Bankiem Zachodnim WBK, ponieważ napisaliśmy wniosek na II edycję konkursu „Tu mieszkam tu zmieniam” i może tym razem również szczęście się do nas uśmiechnie. Wszak lubimy pracować dla naszej Małej Ojczyzny.
Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki