Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, w ramach pozyskiwania środków na działalność, wzięło udział w konkursie ogłoszonym przez Bank Zachodni WBK pod hasłem „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Po krótkiej, aczkolwiek intensywnej burzy mózgów, postanowiliśmy tematem naszego konkursowego projektu uczynić uporządkowanie otoczenia oraz ułatwienie dojścia do pomnika zamordowanych partyzantów AK i BCh w Lesie Grabińskim.
Projektowi nadaliśmy sprawdzoną nazwę „Aby umarli mogli żyć”. Powiedzieliśmy sobie, że aby umarli mogli żyć w ludzkiej pamięci, dostęp do miejsca upamiętnienia hitlerowsko-ukraińskiej zbrodni w ostatnich miesiącach wojny, musi być czytelnie opisany i maksymalnie ułatwiony, również dla osób starszych i nie w pełni sprawnych. Zaplanowaliśmy w projekcie wykonanie schodków i poręczy ułatwiających zejście od strony Iwonicza na dno malowniczego wąwozu, w którym znajduje się pomnik, postawienie wiaty dla ochrony przed deszczem i powiększenie ilości ławek pozwalających turystom, kuracjuszom lub uczniom na spokojny odpoczynek. Zaplanowaliśmy również uporządkowanie terenu wokół pomnika z licznych wiatrołomów i wykonanie mostka przez strumyk ułatwiającego dojście do pomnika od strony Lubatówki i Lubatowej.
Trudną decyzją był wybór kwoty darowizny, o którą można było aplikować. Wybraliśmy kwotę 10.000 zł, którą mogło otrzymać zaledwie 30 uczestników konkursu. Nasz wniosek zarejestrowaliśmy pod numerem 2475. Do konkursu przystąpiło łącznie około 3000 organizacji i stowarzyszeń.
Ku naszemu zaskoczeniu i zadowoleniu 15 grudnia 2014 roku zobaczyliśmy nazwę naszego projektu na liście zwycięzców konkursu BZ WBK. To już drugi projekt wygrany przez nasze Stowarzyszenie.
W dniu 14 stycznia bieżącego roku Prezes Stowarzyszenia, Rajmund Boczar odebrał na uroczystej gali w Warszawie dyplom dla laureata konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” z rąk Prezesa Zarządu Banku Zachodniego WBK.
Teraz przed członkami i sympatykami Stowarzyszenia okres wytężonej pracy, ponieważ cały projekt musi zostać zakończony do 30 czerwca tego roku. Wierzymy, że w jego realizację włączą się również uczniowie szkół z całej Gminy oraz dorośli, którzy już wielokrotnie, w różnorodny sposób, upamiętniali męczeńską śmierć bohaterskich partyzantów.
Mamy nadzieję, że swoją pomoc zaoferują również użytkownicy quadów i motocykli, którzy nieraz rozjeżdżają teren wokół pomnika.
Na kontakt w sprawie pomocy przy realizacji projektu oczekują:
Rajmund Boczar – prezes Stowarzyszenia
Marek Bliżycki – wiceprezes Stowarzyszenia